Ludzie/ wspolpracownicy

Katarzyna Szurman

Kiedy by┼éam dzieckiem, uwielbia┼éam przygl─ůda─ç si─Ö, zapami─Ötywa─ç obrazy i przys┼éuchiwa─ç si─Ö d┼║wi─Ökom. Mniej wi─Öcej tym samym zajmuj─Ö si─Ö dzi┼Ť, gdy jestem doros┼éa.

Jestem muzykiem, akordeonistk─ů i skrzypaczk─ů. Interesuje mnie kultura tradycyjna, w kontra┼Ťcie – ze mn─ů i innymi ÔÇ×lud┼║mi z miastaÔÇŁ, zderzenie nowego ze starym i to, jakie si─Ö wtedy budz─ů uczucia i emocje. Swoj─ů przygod─Ö z muzyk─ů rozpoczyna┼éam w Kapeli ze Wsi Warszawa i w Stowarzyszeniu Dom Ta┼äca, zajmuj─ůcym si─Ö muzyk─ů ÔÇ×in crudoÔÇŁ. Obecnie wsp├│┼étworz─Ö zespo┼éy: Czarne Motyle, wykonuj─ůce przedwojenn─ů muzyk─Ö taneczn─ů i projekt ┼Üliczne Go┼║dziki, ┼é─ůcz─ůcy tradycyjne pie┼Ťni i free jazz.

Od wielu lat fascynuje mnie temat antropologicznie rozumianej ÔÇ×zabawyÔÇŁ w kulturze. Zbieram i poznaj─Ö, tak┼╝e na u┼╝ytek muzycznej pracy z dzie─çmi, dawne tradycyjne i przedwojenne gry, zabawy, bajki, wyliczanki i wszelkie aspekty folkloru dzieci─Öcego i rzemios┼éa tradycyjnego, jestem kolekcjonerk─ů antycznych zabawek, pasjonatk─ů teatru lalkowego, wsp├│┼étworz─Ö z tym zwi─ůzane projekty artystyczne i edukacyjne. W 2020 r zosta┼éam stypendystk─ů Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w muzycznym projekcie ÔÇ×SenjawazabawaÔÇŁ, dotycz─ůcym ko┼éysanek.

Na co dzie┼ä pracuj─Ö z dzie─çmi, jako instruktorka rytmiki i realizatorka autorskich zaj─Ö─ç ÔÇ×Ta┼äcograjkaÔÇŁ, inspirowanych polsk─ů muzyk─ů tradycyjn─ů, jestem tak┼╝e asystentem w szkolnej pracowni arteterapeutycznej dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Ogromnie dla mnie wa┼╝ne i nape┼éniaj─ůce rado┼Ťci─ů jest to, jak ka┼╝dy cz┼éowiek inaczej, w wyj─ůtkowy dla siebie spos├│b do┼Ťwiadcza bycia w ┼Ťwiecie.

Jestem tak┼╝e mam─ů – cudownego ch┼éopca.