Niepubliczne Przedszkole
„Bruzdowa 22C”
w Wilanowie

Organizacja

Przedszkole nasze położone jest w głębi ulicy Bruzdowej i otoczone jest polami uprawnymi. Posiada duży ogród (ok. 1ha) z resztkami plantacji malin i drzew jabłoniowych.

Prowadzimy 2 grupy przedszkolne: Biały Domek i Zielony Domek. Nie są to grupy jednolite wiekowo. W każdym Domku są dzieci młodsze i starsze. W każdej grupie pracuje równolegle dwóch wychowawców. Zespołem kieruje Elżbieta Wojnowska - psycholog, pedagog wczesnoszkolny, dyrektor i właściciel przedszkola.

Grupy (Domki) różnią się charakterem i sposobem prowadzenia. Te różnice wynikają z odmiennych osobowości osób prowadzących oraz przyzwolenia na dość daleko idącą autonomię. Różnorodność temperamentu, biografii i wykształcenia kadry czyni "Bruzdową" miejscem niesztampowym.

Nie prowadzimy w naszym przedszkolu lekcji religii. Sądzimy, że w tym wieku to rodzice powinni wprowadzać dziecko w świat swoich wartości.

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-17.30. W sierpniu Przedszkole jest zamknięte - wszyscy mamy przerwę wakacyjną.

Przyjęcia do przedszkola

Do przedszkola przyjmujemy dzieci, które ukończyły 2,5 roku. Decyzję w tej sprawie są indywidualne i podejmowane przez dyrektor - Elżbietę Wojnowską po rozmowie z rodzicami i spotkaniu z dzieckiem. Dzieci zaczynające przedszkole we wrześniu zapraszamy już w maju, czerwcu i lipcu do naszego ogrodu (oczywiście bezpłatnie) razem z rodzicami. W czasie stawiania pierwszych kroków w grupie obecność rodziców w przedszkolu jest możliwa a nawet wskazana, tak długo jak uznamy ją (wspólnie) za potrzebną i uzasadnioną.

Opłaty

Opłatę wpisową wnosi się raz i dotyczy ona tylko pierwszego zapisanego do nas dziecka. Wysokość tej opłaty równa się wysokości czesnego. W przypadku absencji dziecka, od drugiego dnia nieobecności odliczamy od czesnego koszty wyżywienia (stawka dzienna wynosi 8 zł). Dla rodzeństw równocześnie uczęszczających do przedszkola przewidujemy zniżkę 20%.

Posiłki

Posiadamy własną kuchnię prowadzoną przez dwie bardzo ważne dla dzieci osoby: Panią Zosię Kurkowską oraz Panią Izę Rożek. Większość ustaleń związanych z indywidualną dietą realizujemy bez przeszkód.

Organizacja dnia

Śniadania jemy między godziną 9.00-10.00 (w zależności od decyzji wewnątrzdomkowych). Między śniadaniem a wyjściem do ogrodu (godzina 12.00) jest czas zajęciowy, przeplatany swobodną zabawą. Między 12.00-13.00 jesteśmy na powietrzu. O 13.00 jest obiad a po nim bajka. Nie leżakujemy, choć przypadki zaśnięcia w czasie bajki się zdarzają. Po podwieczorku wychodzimy do ogrodu bądź zostajemy w sali (zabawa) w zależności od pogody i pory roku.

Formalnie pracujemy w oparciu o program Beaty Borkowskiej i Marii Chłopeckiej zatytułowany "Program Niepublicznego Przedszkola Okienko" (zarejestrowany pod nr DKO- 5002-55-05) i inspirowany myślą i metodyką pedagogiki waldorfskiej. Zgodnie z tym co staraliśmy się wyjaśnić wcześniej najważniejszą zasadą naszego podejścia jest: "NIE SZKODZIĆ, LECZ TOWARZYSZYĆ I POMAGAĆ".