Przyj艣cie do przedszkola to du偶a zmiana w 偶yciu rodziny. Moment, w kt贸rym dziecko po raz pierwszy wychodzi w 艣wiat. Nie tylko zaczyna oddziela膰 si臋 od rodziny. Jest w wieku intensywnego budowania to偶samo艣ci i zdobywania 艣wiadomo艣ci bycia osob膮. Adaptacja w przedszkolu jest naturalnie trudna, obarczona rozterkami i niepokojem rodzic贸w oraz l臋kiem dzieci przed nieznan膮 sytuacj膮. Naturalna w tym wieku potrzeba kontaktu ujawni si臋 dopiero w warunkach pewno艣ci o w艂asne bezpiecze艅stwo. Wiemy doskonale o tych obawach i dlatego omawiamy z rodzicami r贸偶ne scenariusze rozsta艅 i codziennych po偶egna艅.

Najpierw w ogrodzie budujemy pierwsze relacje z rodzicem i dzieckiem (jeszcze przed rozpocz臋ciem regularnego ucz臋szczania do przedszkola ). Dziecko ma szans臋 z zaufanym doros艂ym pozna膰 nowe miejsce, a rodzic zobaczy膰 jak funkcjonuje miejsce, kt贸re wybra艂 dla dziecka, zobaczy膰 wychowawc贸w w ich codziennej pracy. Ta sytuacja pozwoli zbudowa膰 zaufanie rodzica i dziecka do nowego miejsca. Indywidualne podej艣cie 聽do ka偶dego dziecka i jego rodzica pozwala na zbudowanie najkorzystniejszej sytuacji, pozwalaj膮cej na w miar臋 mi臋kk膮 adaptacj臋.

Warto podkre艣li膰, 偶e czas przedszkolny jest czasem du偶ej labilno艣ci emocjonalnej u dzieci. Przej艣cie 聽od rado艣ci do rozpaczy, od zabawy do k艂贸tni zajmuje niekiedy chwil臋. Z wiekiem ta sytuacja ulega zmianie. Widzimy jak z trzylatka ,kt贸ry jest na pocz膮tku drogi relacji ze 艣wiatem, cz臋sto ma艂o poradnym i niepewnym wyrasta samodzielny, silny fizycznie siedmiolatek. Jednak dzieci w przedszkolu najch臋tniej mia艂yby 聽i koleg贸w i rodzic贸w (szczeg贸lnie te m艂odsze).

T臋 t臋sknot臋 wyrazi艂 Benek ( 3,5 roku ) nasz dawny przedszkolak w li艣cie do mamy, kt贸ry nam podyktowa艂: 鈥濳ochana Mamo. Chcia艂bym bardzo do domu. Ja nie lubi臋 chodzi膰 do przedszkola. Chcia艂bym najbardziej by膰 z Mam膮. Chcia艂bym by膰 najbardziej w domu i nie w domu, w przedszkolu i nie w przedszkolu. I chcia艂bym by膰 zawsze w domu i w domu. Chcia艂bym by膰 z Mam膮. Chcia艂bym by膰 najbardziej w domu z Mam膮 i nie chodzi膰 do przedszkola nigdy鈥.

聽Na przeciwleg艂ym biegunie lokuje si臋 do艣wiadczenie Janka (6 lat ). W okolicy Drewniaka (jednego z przedszkolnych domk贸w) dzieci urz膮dzaj膮 Kopalni臋 Kryszta艂贸w. Z g艂臋bokiego do艂u mali odkrywcy z wielkim zaanga偶owaniem wydobywaj膮 skarby. Pracami kieruje 6-letni Janek. W pewnym momencie z rumie艅cami na policzkach i b艂yskiem w oczach m贸wi: –聽Tutaj b臋d膮 pracowa艂y ca艂e pokolenia, caaa艂e pokolenia! Moje dzieci te偶 tu b臋d膮 pracowa艂y. 鈥 To twoje dzieci te偶 b臋d膮 chodzi艂y do naszego przedszkola Janku? 鈥 pyta ciocia Emilka. Janek spogl膮da na cioci臋 uwa偶nie i m贸wi bardzo stanowczo, przepe艂niony rado艣ci膮 i dum膮:鈥 No ja bym chcia艂!

Niepubliczne Przedszkole 鈥濨ruzdowa 22C鈥
Wilan贸w