Ludzie/ wychowawcy

Emilia Herda

Studiowa┼éam etnologi─Ö i antropologi─Ö kulturow─ů na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocze┼Ťnie rozwija┼éam swoje pasje muzyczno-taneczne, wsp├│┼épracuj─ůc ze Stowarzyszeniem „Dom Ta┼äca” dzia┼éaj─ůcego na rzecz polskiej tradycyjnej niestylizowanej kultury muzycznej. W ramach r├│┼╝norodnych projekt├│w i akcji SDT rozpocz─Ö┼éam swoj─ů dzia┼éalno┼Ť─ç animacyjn─ů i pedagogiczn─ů, prowadz─ůc warsztaty taneczne oraz zaj─Öcia muzyczne, teatralne i bajkoterapeutyczne z dzie─çmi inspiruj─ůce si─Ö polsk─ů muzyk─ů i elementami kultury tradycyjnej. Na jednych z takich zaj─Ö─ç pozna┼éam El┼╝biet─Ö Wojnowsk─ů, za┼éo┼╝ycielk─Ö i w┼éa┼Ťcicielk─Ö przedszkola na Bruzdowej. Wkr├│tce zacz─Ö┼éy┼Ťmy wsp├│┼éprac─Ö. W naszym ma┼éym raju na Bruzdowej jestem wychowawczyni─ů i prowadz─Ö cotygodniowe zaj─Öcia muzyczno-ruchowe razem z harmonistk─ů i skrzypaczk─ů Katarzyn─ů Szurman. Prywatnie jestem szcz─Ö┼Ťliw─ů mam─ů dw├│jki wspania┼éych dzieci: 11-letniej ┼üucji i 9- letniego Stefana.

Przedszkole „Bruzdowa 22c” to nasz ma┼éy raj na ziemi. Ka┼╝dy m┼éody cz┼éowiek, kt├│ry do nas przychodzi jest dla nas ogromnym wyzwaniem i przygod─ů, tajemnicz─ů wysp─ů, kt├│r─ů z szacunkiem i pasj─ů odkrywamy i piel─Ögnujemy. Na ka┼╝dej z tych wysp odnajdujemy mn├│stwo niepowtarzalnych skarb├│w. Razem z dzie─çmi i rodzicami staramy si─Ö tworzy─ç archipelag┬á – wsp├│lnot─Ö ludzi, dla kt├│rych najwa┼╝niejszymi warto┼Ťciami jest otwarto┼Ť─ç, ciekawo┼Ť─ç, szacunek, akceptacja, wolno┼Ť─ç, poczucie humoru i rado┼Ť─ç ┼╝ycia. Dbamy o to, by┬á dzieci czu┼éy si─Ö z nami swobodnie, ale i bezpiecznie. Staramy si─Ö stworzy─ç optymalne warunki do tego, aby ka┼╝dy m┼éody cz┼éowiek w swoim w┼éasnym tempie i na sw├│j w┼éasny spos├│b odkrywa┼é samego siebie, kszta┼étowa┼é swoj─ů wol─Ö dzia┼éania, poznawa┼é i rozwija┼é swoj─ů sprawczo┼Ť─ç, kreatywno┼Ť─ç i moc, a tak┼╝e uczy┼é si─Ö wsp├│┼éistnienia z innymi. Motywujemy, inspirujemy, zach─Öcamy,rozmawiamy, dyscyplinujemy, stawiamy granice, ale nie zaprzeczamy ┼╝adnym emocjom. Chcemy by─ç dla dzieci dobrymi i m─ůdrymi przewodnikami i opiekunami, ┼║r├│d┼éem z kt├│rego mog─ů czerpa─ç, ko┼éysk─ů, w kt├│rej mog─ů znale┼║─ç ukojenie, latarenk─ů, kt├│ra o┼Ťwietla drog─Ö i beczk─ů ┼Ťmiechu, kt├│ra cz─Östo najskuteczniej gasi najwi─Öksze po┼╝ary.
Kochamy natur─Ö, rzemios┼éo, sztuk─Ö i muzyk─Ö, towarzysz─ů nam ka┼╝dego dnia. Dbamy wsp├│lnie o nasz pi─Ökny ogr├│d, zbieramy jab┼éka, maliny, poziomki i winogrona, sadzimy ro┼Ťliny. Malujemy, rysujemy, tkamy, mielimy ziarno, pieczemy bu┼éeczki, muzykujemy i ┼Ťpiewamy. U┼╝ywamy prawie wy┼é─ůcznie naturalnych materia┼é├│w: drewna, kamieni, tkanin, we┼ény, pachn─ůcych kredek z prawdziwego wosku. Buszujemy w b┼éociarni i piaskownicy. Nade wszystko kochamy swobodn─ů zabaw─Ö, w kt├│rej dzieje si─Ö wszystko to, co dla dzieci w tym wieku najwa┼╝niejsze: naturalne, nieskr─Öpowane odkrywanie i poznawanie samego siebie, swoich uczu─ç, pragnie┼ä, potrzeb, fascynacji i mocy tw├│rczych oraz czerpanie┬á si┼éy i rado┼Ťci z relacji z innymi lud┼║mi oraz z bycia cz─Ö┼Ťci─ů wsp├│lnoty.┬á