Umiej臋tno艣ci

Poznawcze

My艣lenie jest ruchem. Najlepiej wida膰 to w sposobie w jakim dziecko poznaje 艣wiat.

Uruchamia do tego wszystkie swoje zmys艂y. Pracuje nie tylko g艂owa, ale r臋ce, nogi, oczy, uszy, j臋zyk. Uczy si臋 ca艂ym sob膮.

Dlatego te偶 w przedszkolu staramy si臋 da膰 mu ca艂e spektrum dzia艂a艅 by zaspokoi膰 jego ciekawo艣膰 艣wiata. 艢piewamy piosenki, powtarzamy wierszyki zobrazowane gestem. Czytamy bajki i ba艣nie. Zabawy paluszkowe, przedstawienia, teatrzyki, r贸wnie偶 w j臋zyku angielskim, tworz膮 naturaln膮 i nie wymuszon膮 sytuacj臋 do uczenia si臋.

Motyle, Marcin Szargut

Kuku艂ka, Emilia Herda

Tworzymy sytuacje, gdzie dziecko ma mo偶liwo艣膰 uczestniczy膰 w dzia艂aniach dnia codziennego. Wsp贸lnie sprz膮tamy sale, obieramy warzywa, z kt贸rych potem gotowana jest zupa. Chcemy pokaza膰, 偶e nasze dzia艂anie ma sens. Ma sw贸j pocz膮tek i koniec (rezultat).

Nie tworzymy sytuacji niezrozumia艂ych dla dziecka. W szacunku dla etapu rozwojowego w jakim si臋 znajduje (my艣lenie konkretno 鈥 obrazowe). Innymi s艂owy pomagamy mu tworzy膰 solidny fundament, kt贸ry pozwoli na dalszy rozw贸j.

Dzia艂ania artystyczne i gospodarcze wspieraj膮 rozw贸j intelektualny, kreatywno艣膰 i poczucie wolno艣ci.

W dzia艂aniach artystycznych nie wyznaczamy tematu do opracowania, nie korygujemy prac, ani ich nie stymulujemy. Chcemy, by by艂a to raczej swobodna ekspresja, a nie wykonywanie zada艅.

W aktywno艣ci codziennej nauczyciel inicjuje obieranie i krojenie warzyw, smarowanie form. A tak偶e rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie z wosku i plasteliny, tkanie czy szycie. A dzieci do艂膮czaj膮 we w艂asnym rytmie.

Niepubliczne Przedszkole 鈥濨ruzdowa 22C鈥
Wilan贸w