Umiej─Ötno┼Ťci

Poznawcze

My┼Ťlenie jest ruchem. Najlepiej wida─ç to w sposobie w jakim dziecko poznaje ┼Ťwiat.

Uruchamia do tego wszystkie swoje zmys┼éy. Pracuje nie tylko g┼éowa, ale r─Öce, nogi, oczy, uszy, j─Özyk. Uczy si─Ö ca┼éym sob─ů.

Dlatego te┼╝ w przedszkolu staramy si─Ö da─ç mu ca┼ée spektrum dzia┼éa┼ä by zaspokoi─ç jego ciekawo┼Ť─ç ┼Ťwiata. ┼Üpiewamy piosenki, powtarzamy wierszyki zobrazowane gestem. Czytamy bajki i ba┼Ťnie. Zabawy paluszkowe, przedstawienia, teatrzyki, r├│wnie┼╝ w j─Özyku angielskim, tworz─ů naturaln─ů i nie wymuszon─ů sytuacj─Ö do uczenia si─Ö.

Motyle, Marcin Szargut

Kukułka, Emilia Herda

Tworzymy sytuacje, gdzie dziecko ma mo┼╝liwo┼Ť─ç uczestniczy─ç w dzia┼éaniach dnia codziennego. Wsp├│lnie sprz─ůtamy sale, obieramy warzywa, z kt├│rych potem gotowana jest zupa. Chcemy pokaza─ç, ┼╝e nasze dzia┼éanie ma sens. Ma sw├│j pocz─ůtek i koniec (rezultat).

Nie tworzymy sytuacji niezrozumia┼éych dla dziecka. W szacunku dla etapu rozwojowego w jakim si─Ö znajduje (my┼Ťlenie konkretno ÔÇô obrazowe). Innymi s┼éowy pomagamy mu tworzy─ç solidny fundament, kt├│ry pozwoli na dalszy rozw├│j.

Dzia┼éania artystyczne i gospodarcze wspieraj─ů rozw├│j intelektualny, kreatywno┼Ť─ç i poczucie wolno┼Ťci.

W działaniach artystycznych nie wyznaczamy tematu do opracowania, nie korygujemy prac, ani ich nie stymulujemy. Chcemy, by była to raczej swobodna ekspresja, a nie wykonywanie zadań.

W aktywno┼Ťci codziennej nauczyciel inicjuje obieranie i krojenie warzyw, smarowanie form. A tak┼╝e rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie z wosku i plasteliny, tkanie czy szycie. A dzieci do┼é─ůczaj─ů we w┼éasnym rytmie.

KONTAKT DO PRZEDSZKOLA

bruzdowa@przedszkolakedu.pl