Umiejętności

Poznawcze

Myślenie jest ruchem. Najlepiej widać to w sposobie w jakim dziecko poznaje świat.

Uruchamia do tego wszystkie swoje zmysły. Pracuje nie tylko głowa, ale ręce, nogi, oczy, uszy, język. Uczy się całym sobą.

Dlatego też w przedszkolu staramy się dać mu całe spektrum działań by zaspokoić jego ciekawość świata. Śpiewamy piosenki, powtarzamy wierszyki zobrazowane gestem. Czytamy bajki i baśnie. Zabawy paluszkowe, przedstawienia, teatrzyki, również w języku angielskim, tworzą naturalną i nie wymuszoną sytuację do uczenia się.

Motyle, Marcin Szargut

Kukułka, Emilia Herda

Tworzymy sytuacje, gdzie dziecko ma możliwość uczestniczyć w działaniach dnia codziennego. Wspólnie sprzątamy sale, obieramy warzywa, z których potem gotowana jest zupa. Chcemy pokazać, że nasze działanie ma sens. Ma swój początek i koniec (rezultat).

Nie tworzymy sytuacji niezrozumiałych dla dziecka. W szacunku dla etapu rozwojowego w jakim się znajduje (myślenie konkretno – obrazowe). Innymi słowy pomagamy mu tworzyć solidny fundament, który pozwoli na dalszy rozwój.

Działania artystyczne i gospodarcze wspierają rozwój intelektualny, kreatywność i poczucie wolności.

W działaniach artystycznych nie wyznaczamy tematu do opracowania, nie korygujemy prac, ani ich nie stymulujemy. Chcemy, by była to raczej swobodna ekspresja, a nie wykonywanie zadań.

W aktywności codziennej nauczyciel inicjuje obieranie i krojenie warzyw, smarowanie form. A także rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie z wosku i plasteliny, tkanie czy szycie. A dzieci dołączają we własnym rytmie.