Ludzie/ wspolpracownicy

Katarzyna Szurman

Kiedy byłam dzieckiem, uwielbiałam przyglądać się, zapamiętywać obrazy i przysłuchiwać się dźwiękom. Mniej więcej tym samym zajmuję się dziś, gdy jestem dorosła.

Jestem muzykiem, akordeonistką i skrzypaczką. Interesuje mnie kultura tradycyjna, w kontraście – ze mną i innymi „ludźmi z miasta”, zderzenie nowego ze starym i to, jakie się wtedy budzą uczucia i emocje. Swoją przygodę z muzyką rozpoczynałam w Kapeli ze Wsi Warszawa i w Stowarzyszeniu Dom Tańca, zajmującym się muzyką „in crudo”. Obecnie współtworzę zespoły: Czarne Motyle, wykonujące przedwojenną muzykę taneczną i projekt Śliczne Goździki, łączący tradycyjne pieśni i free jazz.

Od wielu lat fascynuje mnie temat antropologicznie rozumianej „zabawy” w kulturze. Zbieram i poznaję, także na użytek muzycznej pracy z dziećmi, dawne tradycyjne i przedwojenne gry, zabawy, bajki, wyliczanki i wszelkie aspekty folkloru dziecięcego i rzemiosła tradycyjnego, jestem kolekcjonerką antycznych zabawek, pasjonatką teatru lalkowego, współtworzę z tym związane projekty artystyczne i edukacyjne. W 2020 r zostałam stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w muzycznym projekcie „Senjawazabawa”, dotyczącym kołysanek.

Na co dzień pracuję z dziećmi, jako instruktorka rytmiki i realizatorka autorskich zajęć „Tańcograjka”, inspirowanych polską muzyką tradycyjną, jestem także asystentem w szkolnej pracowni arteterapeutycznej dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Ogromnie dla mnie ważne i napełniające radością jest to, jak każdy człowiek inaczej, w wyjątkowy dla siebie sposób doświadcza bycia w świecie.

Jestem także mamą – cudownego chłopca.