Ludzie/ pracowali-z-nami

Emilia Herda

Studiowałam etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie rozwijałam swoje pasje muzyczno-taneczne, współpracując ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” działającego na rzecz polskiej tradycyjnej niestylizowanej kultury muzycznej. W ramach różnorodnych projektów i akcji SDT rozpoczęłam swoją działalność animacyjną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty taneczne oraz zajęcia muzyczne, teatralne i bajkoterapeutyczne z dziećmi inspirujące się polską muzyką i elementami kultury tradycyjnej. Na jednych z takich zajęć poznałam Elżbietę Wojnowską, założycielkę i właścicielkę przedszkola na Bruzdowej. Wkrótce zaczęłyśmy współpracę. W naszym małym raju na Bruzdowej jestem wychowawczynią i prowadzę cotygodniowe zajęcia muzyczno-ruchowe razem z harmonistką i skrzypaczką Katarzyną Szurman. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwójki wspaniałych dzieci: 11-letniej Łucji i 9- letniego Stefana.

Przedszkole „Bruzdowa 22c” to nasz mały raj na ziemi. Każdy młody człowiek, który do nas przychodzi jest dla nas ogromnym wyzwaniem i przygodą, tajemniczą wyspą, którą z szacunkiem i pasją odkrywamy i pielęgnujemy. Na każdej z tych wysp odnajdujemy mnóstwo niepowtarzalnych skarbów. Razem z dziećmi i rodzicami staramy się tworzyć archipelag  – wspólnotę ludzi, dla których najważniejszymi wartościami jest otwartość, ciekawość, szacunek, akceptacja, wolność, poczucie humoru i radość życia. Dbamy o to, by  dzieci czuły się z nami swobodnie, ale i bezpiecznie. Staramy się stworzyć optymalne warunki do tego, aby każdy młody człowiek w swoim własnym tempie i na swój własny sposób odkrywał samego siebie, kształtował swoją wolę działania, poznawał i rozwijał swoją sprawczość, kreatywność i moc, a także uczył się współistnienia z innymi. Motywujemy, inspirujemy, zachęcamy,rozmawiamy, dyscyplinujemy, stawiamy granice, ale nie zaprzeczamy żadnym emocjom. Chcemy być dla dzieci dobrymi i mądrymi przewodnikami i opiekunami, źródłem z którego mogą czerpać, kołyską, w której mogą znaleźć ukojenie, latarenką, która oświetla drogę i beczką śmiechu, która często najskuteczniej gasi największe pożary.
Kochamy naturę, rzemiosło, sztukę i muzykę, towarzyszą nam każdego dnia. Dbamy wspólnie o nasz piękny ogród, zbieramy jabłka, maliny, poziomki i winogrona, sadzimy rośliny. Malujemy, rysujemy, tkamy, mielimy ziarno, pieczemy bułeczki, muzykujemy i śpiewamy. Używamy prawie wyłącznie naturalnych materiałów: drewna, kamieni, tkanin, wełny, pachnących kredek z prawdziwego wosku. Buszujemy w błociarni i piaskownicy. Nade wszystko kochamy swobodną zabawę, w której dzieje się wszystko to, co dla dzieci w tym wieku najważniejsze: naturalne, nieskrępowane odkrywanie i poznawanie samego siebie, swoich uczuć, pragnień, potrzeb, fascynacji i mocy twórczych oraz czerpanie  siły i radości z relacji z innymi ludźmi oraz z bycia częścią wspólnoty.