Co jest dla nas ważne?

Zabawki

Staramy się otaczać dzieci zabawkami z naturalnych materiałów: tkaninami, drewnem, kamieniami, muszelkami, szyszkami, kasztanami. Oraz wyrobami rąk pracy dorosłych, którzy  sami, w przedszkolu, na oczach dzieci wykonują dla nich zabawki.

Obserwowanie tkania dywanika, szycia zwierząt i lalek, jest szczególnym doświadczeniem. Uzmysławia ilość pracy i wysiłku włożonego w jej powstanie. Pokazuje towarzyszące temu skupienie, pilność i staranność. Doprowadzenie pracy do końca przynosi nagrodę. Wydaje nam się, że to znakomity materiał do naśladowania. Rzeczy, które powstają w ten sposób mają inną wartość.

Oprócz zabawek wychodzących spod ręki przedszkolanki doskonale spełniają swoją rolę w zabawie swobodnej płachetki materiałów, drewniane figurki dające się poruszać i uderzające na przemian młotami oraz książeczki z obrazkami, w których statyczny obraz można wprowadzić w ruch. Najlepsze są zabawki i materiały „otwarte”, wielofunkcyjne, zdolne do metamorfozy.

Szczególnie ważnym dniem w przedszkolu są urodziny dzieci. Wszystkie obchodzimy wewnątrz grupy a także z rodzicami jubilata czy jubilatki. Podarki, które dzieci dostają, robione są przez nauczycieli a także przez inne dzieci. Również woskowe, pięknie pachnące świece, z których korzystamy, wytwarzane są ręcznie.